top of page

 שינויים בסצנת הקולינרית במגזר הערבי

7.salech-4_p_wo_500_367.jpg

עד לפני מספר שנים מועטות מגוון המסעדות בכפרים באזור הגליל כמו בכל הארץ היה די חד גווני מסעדות שנקראו מזרחיות. כולן הגישו אוכל ערבי/מזרח תיכוני אם זה חומוס למינהו, בשרים על האש ודגים. אמנם היו מסעדות טוב יותר וטובות פחות, המלצות כאלה ואחרות אבל כולם היו די חדגוניים.

החלוקה הייתה ברורה, אם רצית אוכל מזרחי באת למגזר הערבי, ואם רצית אוכל מסוג אחר הלכת למגזר היהודי.

בשנים האחרונות משהו קורה במגזר הערבי, ייתכן זו הפתיחות שמביאות הרשתות החברתיות, האינטרנט, נסיעות לחו"ל , רמת המינוע והתקרבות הפריפריה למרכז וחשיפה כזו או אחר של צעירי המגזר גם לטרנדים בחו"ל וגם למה שקורה בערים היהודיות ובמיוחד במרכז בגוש דן.

עם ניחוחות אחרים. לאט לאט החלו להיכנס סוגי מאכלים שונים.

מסעדה כזו היא מסעדת "סלימה" שנמצאת בעראבה  בבעלות סלימה בדארנה, משלבת בין אוכל איטלקי כפרי ומאכלים ערביים אותנטיים, כשחלק גדול מהתפריט קשור למאפים ולאפייה. ייתכן ששאלתם את עצמכם מה וטאבון עושה במטבח איטלקי, אז זהו זה משלים אותו. המטבח האיטלקי עשיר בבצקים, החל מפסטה וכלה בפיצה אשר ביניהם יש את הפוקאצ'ה. הטאבון זו שיטת אפיה של בצקים אשר עוד בימי קדם השתמשו בו כתנור למשפחה או לכל השכונה. הטבון משמש לאפיית לחם פיתה ולאפה וכיום משמש גם להכנת פיצות. הטאבון במסעדת סלימה בעצם איננו טאבון ערבי אלא טאבון שהוזמן מאיטליה ומדויק יותר מנאפולי. בעצם הטאבון עושה סיבוב מהמזרח  לאיטליה וחוזר למזרח.על צוות צוות המסעדה כולל 2 שפים ועליהם מנצחת סלימה אשר חלמה מגיל צעיר

את מסעדת סלימה היה אפשר בקלות למקם בלב תל אביב והיא הייתה משתלבת בקלות ברמת העיצוב הגבוהה, השירות ואיכות המזון. מה שאיננו משתלב בסצנה התל אביבית זה המחיר אשר שומר על שפיות.

המקום אמנם קיים כבר שנתיים ועוצב על ידי סאלח עלי ח'ליל, מעצב צעיר שמלהטט בין מגוון תחומים, בהם עיצוב מוצר, הום סטיילינג, עיצוב גרפי ועוד. מעצב המקום  יצר מקום עם אמירה עיצובית, בעיקר בזכות  רעיונות מקוריים מעולם התוכן של המסעדה כגון תליה על תקרת המטבח כלים וארגזים ומעל אזור הבר 1,000 יחידות סכו"ם ואת הגדר בחוץ חיפה במערוכים שהותקנו בקונסטרוקציה מיוחדת שמאפשרת להם להסתובב.

עקב השינויים שחלים הן בחברה הערבית מבחינה מגדרית והן התפתחות המגוון הקולינרי מסעדת סלימה מושכת אליה מלבד משפחות, נשים אשר יכולות להרשות לעצמן ללכת למסעדה לבד או בחברותא דבר שהיה מוגבל בשנים שלפני השינויים הן המגדריים והן הקולינריים. תוכלו למצוא במסעדת סלימה את צרכני הקפה של הבקר, סועדי ארוחת הבקר המלכותית של סלימה, נשות חינוך לאחר שעות הלימודים ובהפסקות. המקום מושלם עבור פגישות עסקים, ישיבות עבודה ומאחר ויש קישור אינטרנט גם לעבודה וחשיבה עצמית או מול המחשב.

מסעדת סלימה הנה בדיוק המסעדה המתאימה לאוכלוסיית משגב אשר הורגלו לחלוקה של אוכל מזרחי בכפרים ואוכל בינלאומי אחר במגזר היהודי. עכשיו אפשר להגיע לשכונה שלנו וליהנות ממסעדה איטלקית המשלבת באופן מושלם את הטוב שבכל העולמות.

תוכלו לבחור לסעוד בשרים ו/או מאפים או שילוב של שניהם אשר מתחברים יחדין בפוקאצ'ות המיוחדות הנאפות במקום.

כל מרכיבי המזון טריים יום יום והרטבים נעשים בזמן הכנת המנות.

אצל סלימה אין כזה דבר מוצרים תעשייתים חצי מוכנים, כל המרכיבים הנם גולמיים והמנות נעשות במקום החל מבצק הפוקאצ'ה והפיצה וכלה במיטבלים השונים ועד לריבה הביתית.

הכנסת האורחים הערבית בשילוב האווירה המערבית מעניקים נופך מדהים המתאים את עצמו למצבי הרוח של הסועד, אפשר להגיע בשניים ולהרגיש את האווירה הרומנטית או להיפגש לשיחת עסקים לסגור עיסקה, ימי הולדת ואירועים אירועים אחרים בתיאום מראש.

מסעדת סלימה נמצאת בכביש הראשי של עראבה במתחם בורדו, אפשר לצלצל ולהזמין

שולחן בטלפון.  

מיקום במפות גוגל

https://maps.app.goo.gl/KT0EycbnK7AhFsBY2

מסעדות בסגנונות  בין לאומיים החלו להיפתח ורמת עיצוב המסעדות בפרט כמו שאר העסקים החדשים בכלל החלה לעלות בצורה דרמטית וסגנון העיצוב ורמתו החלו להיות ברמה מערבית.. כפי שקורה בכל מפגש תרבויות אם באופנה וגם מוסיקה, ובגזרת האוכל מפגש התרבויות מייצר שילובים מעניינים.
bottom of page